ZAŠTITA DJECE NA INTERNETU
Autor: Tonći Tolić, 18. 12. 2019.

HAKOM - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti

Zaštita djece na internetu

Internet djeci može poslužiti kao izvanredno sredstvo komuniciranja i učenja ukoliko se koristi pametno. Stoga je preporučljivo popričati s djetetom o internetu i utvrditi pravila njegova korištenja. Računala koja imaju pristup internetu uvijek treba držati na vidljivom mjestu. Djetetu treba omogućiti da samo razvije potreban oprez njegova korištenja. Interes roditelja i njihova uključenost u djetetove aktivnosti korištenja interneta najučinkovitiji su način zaštite.
Kako djeca koriste Internet
Djeca se spajaju na internet pomoću osobnog računala , pokretnog telefona i igraćih konzola kod kuće, u školi, kod prijatelja i u internet kafićima. Koriste internet pri rješavanju domaćih zadaća, igraju razne igrice koje im omogućava internetska usluga, pišu blogove, šalju instant poruke i elektroničku poštu. Internet djeci omogućava druženje, kreativnost i zabavu, ali pritom je bitno napomenuti njegovo usmjereno i pametno korištenje. Pametno korištenje interneta podrazumijeva donošenje pametnih odluka i izbjegavanje opasnih situacija. Treba prihvatiti nove moderne tehnologije i prednosti koje one donose za Vaše dijete. Učite zajedno s Vašim djetetom i budite upoznati s načinom kojim se koristi Internetom.
Pomozite djetetu
Postoje razna sredstva pomoću kojih možete pročistiti internetski sadržaj kojim se Vaše dijete može koristiti i na taj način zaštititi dijete od sadržaja nepoželjnih i neprimjerenih njihovoj dobi. Internet i njegove mogućnosti pružaju puno Vašem djetetu ali potrebna je i roditeljska kontrola. Navest ćemo nekoliko savjeta koji mogu pomoći Vama i djetetu pri korištenju interneta.
  • Otkrivajte internet zajedno
  • Dogovorite pravila pristupa i korištenja interneta kroz zajedničko upoznavanje i korištenje interneta.
  • Potaknite dijete na zaštitu osobnih podataka
Vaše dijete treba biti svjesno kada i kome može otkriti osobne podatke i to može biti od neprocjenjive važnosti. Razgovarajte sa svojim djetetom o rizicima „chat-a“ i mogućim velikim opasnostima prilikom potencijalnih susreta s nepoznatim osobama koje je Vaše dijete upoznalo na taj način. Prilikom takvih susreta uvijek bi trebala biti nazočna osoba kojoj Vi vjerujete.

Ne smijete biti prestrogi pri zabranama i ograničavanjima korištenja Interneta
Ukoliko ste previše kritični i previše strogi pri zabranama i stvaranju granica korištenja interneta, može se dogoditi da se Vaše dijete počne koristiti internetom u tajnosti i bez Vaše kontrole. Vrlo je bitno da dijete zna kako ne može vjerovati svemu što pročita na internetu.
Internet ima više dobrih nego loših strana
Internet je odličan izvor informacija i zabave kako za djecu tako i za odrasle. Želimo li uživati u internetu i svim sadržajima i mogućnostima koje pruža, trebamo naučiti našu djecu odgovornom i pametnom korištenju interneta.

Naiđete li na bilo kakav sadržaj koji Vam se učini ilegalnim i neprimjerenim molimo Vas da ga prijavite na zastita-djece@hakom.hr

HAKOM-ove brošure sadrže praktične i korisne savjete vezano uz opasnosti i sigurnost na internetu, zaštitu privatnosti i osobnih podataka, načinu ponašanja i uporabe društvenih mreža.

• Brošura - Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona, 2018/2019 (pdf)
  • Brošura - Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona 2017/2018 (pdf)
  • Brošura - Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona, 2016/2017 (pdf)

Početkom ove godine, kao i prošle godine, HAKOM se aktivno priključio i podržao akciju „Sigurniji internet za djecu i mlade“ Ove godine međunarodni Dan sigurnijeg interneta obilježen je uz slogan „Zajedno za bolji internet“, više na poveznici.

Informacije o Programu Zaštite isigurnosti djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija i dostupni materijali

Video o zaštiti djece na internetu

Brošura "Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona"