EDUKATIVNA PREDAVANJA U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI
Autor: Tonći Tolić, 27. 4. 2015.

U okviru projekta Zdrav za pet, kojega provodi MUP od 2011. godine u svrhu prevencije maloljetničkih ovisnosti i delinkvencije, tijekom travnja su predstavnici vrgoračke policije Zoran Radonić i kontakt policajac Boro Vranješ održali našim učenicima edukativna predavanja.

21. i 24. travnja 2015. predavanju pod nazivom Zdrav za pet prisustvovali su svi učenici osmih razreda. Policajci su im govorili o kaznenopravnoj zaštiti te o svrsi ovakvih predavanja. Kroz primjere iz svakodnevnoga života i njihove prakse pričali su im o opasnostima kojima su podložni u svojoj dobi jer statistike pokazuju da oni već u ovoj dobi eksperimentiraju s drogama, alkoholom i postaju predmetom zlouporabe preko interneta i društvenih mreža.

23. i 24. travnja 2015. predavanju pod nazivom Prevencija i alternativa prisustvovali su svi učenici petih razreda. Kroz razgovor i pitanja definirali su što je to prevencija i zašto se provodi ovaj projekt. Objasnili su kako im na vrijeme žele ukazati na probleme s kojima će se susretati te im dali vrijedne i korisne savjete. Uputili su ih na dobnu granicu nakon koje sami odgovaraju prekršajno i kazneno za svoja djela.

23. travnja 2015. učenici četvrtih razreda su odslušali predavanje  Mogu, ako hoću na slične teme ali prilagođene njihovom uzrastu.  Učenici su pokazali veliki interes i zanimanje za ovakva predavanja, ali i zavidno znanje o ovim temama.

Korisnost ovakvih projekata je neupitna i nadasve potrebna čak i u široj društvenoj zajednici te se i u budućnosti nadamo nastavku ove uspješne suradnje škole i predstavnika policije.

Knjižničarka Adriana Turić Erceg