ČITAM, DAM, SRETAN SAM
Autor: Tonći Tolić, 5. 6. 2017.

14. veljače se  već četvrtu godinu zaredom u Hrvatskoj provodi kampanja Čitaj mi koja promiče čitanje djeci naglas od rođenja. UNICEF-ova istraživanja pokazala su kako svako treće dijete u Hrvatskoj  nema ni jednu slikovnicu. Zato je pokrenut volonterski projekt Čitam, dam, sretan sam kojim se povodom Međunarodnog dana darivanja knjiga želi kod djece probuditi ljubav prema čitanju i  darivanju.

Knjižničarke Žana Pervan Odak i Adriana Turić Erceg odlučile su ove godine potaknuti djecu i njihove učiteljice razredne nastave u Osnovnoj školi Vrgorac na darivanje slikovnica i knjiga koje im više ne trebaju te se tako priključiti ovoj hvale vrijednoj akciji.

Priča je krenula ovako: knjižničarke su tijekom veljače osmislile i izradile letke o ovoj akciji koje su podijelile svoj djeci od 1. – do 4. razreda i njihovim učiteljicama te im kroz razgovor objasnile koji je cilj ove akcije i što žele postići. Budući da naš Dječji vrtić Pčelica nema dovoljno slikovnica za svu djecu koja pohađaju vrtić, odlučile smo prikupljene slikovnice darovati vrtiću i organizirati radionice čitanja priča. Prikupljene slikovnice lijepo smo upakirali kako bi podjednako dobile sve vrtićke skupine priče primjerene njihovoj dobi te ih zajedno s djecom odnijele u vrtić tijekom svibnja i tako obradovali djecu.

Djecu i tete smo pozdravili sa željom da što više čitaju, zavole čitanje te tako uvijek uče nešto novo i otkrivaju neke nove svjetove. Zaželjeli smo im lijepo i maštom ispunjeno djetinjstvo i da ne zaborave kako je lijepo poklanjati i činiti dobra djela. Zahvaljujemo im na gostoprimstvu i ugodnom druženju.

Knjižničarka Adriana Turić Erceg